Świadczenie rodzicielskie
Świadczenie rodzicielskie przysługuje rodzicom, którym nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnieni do pobierania tego świadczenia będą między innymi osoby bezrobotne, studenci, rolnicy, a także osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie rodzinne. Świadczenie to będzie przysługiwało osobom sprawującym opiekę nad jednym urodzonym dzieckiem przez okres 52 tygodni, niezależnie od kryterium dochodowego w kwocie 1.000,00 zł miesięcznie. W przypadku urodzenia wieloraczków okres pobierania świadczenia wydłużony zostanie odpowiednio do 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci nawet do 71 tygodni w przypadku kiedy podczas jednego porodu urodzi się pięciorga i więcej dzieci.
Komu przysługuje świadczenie:
- rodzicom biologicznym (matce lub ojcu)
- opiekunom faktycznym dziecka oraz rodzinom zastępczym (z wyjątkiem zastępczych rodzin zawodowych) w przypadku, gdy obejmą opieką dziecko, które nie ukończyło jeszcze 7 roku życia, a w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego 10 roku życia.
Komu nie przysługuje nowe świadczenie:
Nowe świadczenie nie przysługuje osobom, które otrzymują zasiłek macierzyński lub korzystają z podobnego typu świadczeń - z tytułu urodzenia dziecka - w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. funkcjonariusze służb mundurowych). Wyklucza się możliwość pobierania przez rodziców w tym samym czasie, na to samo dziecko, zarówno nowego świadczenia rodzicielskiego jak i zasiłku macierzyńskiego.
Osoby zainteresowane taką formą wsparcia powinny złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Jeżeli zrobią to później, świadczenie będzie przysługiwać od chwili złożenia wniosku do ukończenia ustawowego okresu 52 tygodni od dnia narodzin dziecka (lub odpowiednio dłużej w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka w trakcie jednego porodu).
Wnioski o świadczenie rodzicielskie można składać osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej a także drogą elektroniczną przez portal informatyczny emp@tia.